PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=479844}

Walc z Baszirem

Vals im Bashir
7,8 26 641
ocen
7,8 10 1 26641
8,1 31
ocen krytyków
Walc z Baszirem
powrót do forum filmu Walc z Baszirem

"Pewnego wieczoru w barze stary znajomy opowiada reżyserowi Ari'emu o powracającym koszmarze"... koszmarze, który w filmie oglądamy w wersji animowanej - co wcale nie oznacza, że jest mniej koszmarny... tak się przynajmniej wydaje na początku.
Kiedy zacząłem oglądać "Walc..." przyznaje, że nie od razu mnie urzekł... urzekła mnie muzyka z tego filmu, w scenie kiedy Bashir unosi się na wodzie... a na ruiny miasta opadają flary... i muzyka wpleciona w ten obraz - pełna smutku i przeczucia o tym, że oto patrzymy na spadające gwiazdy śmierci, bez litości odsłaniające ogrom zniszczeń, ogrom pustki i samotności, w której nawet nie ostają się wspomnienia głównego bohatera... ale właśnie czy głównym bohaterem jest Bashir, czy może walc? Ja pozostanę przy drugiej opcji - w tym walcu, w jego powtarzających się krokach, kryje się tajemnica która i nam, i Bashirowi pozwala pozostać przy życiu... Jaka to tajemnica? To ludzie są zwierzętami - te psy goniące Bashira w jego koszmarze, to nie tylko echa czyszczenia wioski... to po prostu psy wojny... ludzie, jako najstraszniejszy i najbardziej bezlitosny gatunek/ Tajemnicą jest to, że by część ludzi przetrwała, jakaś ich część musi zginąć - i jest to prawda z którą nie można się pogodzić... nie może się z nią również pogodzić Bashir - dlatego nie pamięta... dopiero ostatnie sceny, kiedy idzie ulicą, a animacja zmienia się w dokumentalne zdjęcia pokazuje jakie są prawdziwe wyniki naszych czynów! Kiedy w absolutnej ciszy oglądałem ostatnie fabularno-dokumentalne sceny filmu pomyślałem, że ten film musiał być animowany - w pełni fabularyzowanego filmu nie można było by obejrzeć, bo byłby zbyt przerażający.

ocenił(a) film na 10

Kim jest Bashir wg ciebie?

Jak nie wiesz kto to byl Bashir to obejrzyj film jeszcze raz.

Baszir to prezydent Libanu, postać historyczna.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Beszir_D%C5%BCemajel

To nie Baszir "unosi się na wodzie" i nie on ucieka przed psami we śnie. To postać, którą widać na plakatach w wielu momentach filmu. Szczególnie jest to istotne w scenie, gdy jeden z bohaterów zaczyna "tańczyć" z karabinem, wokół niego świstają kule, a nad nim widać wielkie plakaty właśnie Baszira i innych postaci.

I akurat w psach goniących we śnie nie doszukiwałbym się metafory ludzi (psów wojny, jak to określiłeś). Jest wyraźnie pokazane później w filmie, że bohater dostaje rozkaz zabicia psów, dokładnie dwudziestu sześciu, które potem prześladują go w snach. Ale jeśli chcesz tak rozumieć tą scenę - Twoja sprawa. Na upartego można się doszukiwać takich znaczeń, choć dla mnie to nadinterpretacja.

A jeśli chodzi o ostatnie sceny filmu, to reżyser wspomina o nich w wywiadzie dla najnowszej Polityki (http://www.polityka.pl/walc-z-pamiecia/Lead33,935,286511,18/):
"Ostatnie 50–60 sek. „Walca” nakręciłem w konwencji realistycznej. W obrazach pokazujących Sabrę i Shatilę tuż po masakrze gwałtownie odszedłem od animacji. Chciałem, by międzynarodowa publiczność, która być może nie wie o tej tragedii, skojarzyła ją z wcześniejszymi rysunkami. Bo to nie ma być tylko urzekająca plastycznie animacja, ale prawdziwa historia."

Odnosząc się do Twojego ostatniego zdania, że "ten film musiał być animowany - w pełni fabularyzowanego filmu nie można było by obejrzeć, bo byłby zbyt przerażający", to nie do końca masz rację:
"Dlaczego ubrał pan swój film w bardzo oryginalną i rzadko spotykaną formę animowanego dokumentu?

Powodów jest kilka. Gdybym zarejestrował wywiady z uczestnikami tamtych wydarzeń kamerą wideo, nie mając archiwalnych materiałów, które by je zilustrowały i ożywiły, powstałby strasznie nudny i monotonny film. Poza tym animacja daje niesamowitą wolność i swobodę. Zostawia także większe pole dla twórczej wyobraźni widza. Jest daleka od dosłowności, a co najważniejsze rysunki lepiej oddają surrealistyczny charakter wojny i jej absurdów."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones