PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=479844}

Walc z Baszirem

Vals im Bashir
7,8 26 641
ocen
7,8 10 1 26641
8,1 31
ocen krytyków
Walc z Baszirem
powrót do forum filmu Walc z Baszirem

Uff, spodziewałam się najgorszej maści propagandowego antyizraelskiego bullshitu (znając podejście samych Izraelczyków do drażliwej kwestii Libanu). Znajomy ostrzegał, że "Walc" to propagandowa szmira, choć w ładnym opakowaniu. Na szczęście było w tych słowach sporo przesady. Analiza wydarzeń jest dość subiektywna, to fakt, ale film da się obejrzeć z niejaką przyjemnością i bez niesmaku. Palestyńskich terrorystów twórcy potraktowali nadzwyczaj ulgowo, Falanga dostaje po dupie, niestety Izraelczycy razem z nią. Nie dowiadujemy się po co weszli do Bejrutu, dowiadujemy się, że przy ich cichym przyzwoleniu chrześcijanie w najlepsze masakrowali uchodźców. Mam na ten temat zdanie zupełnie inne - zresztą nikt jeszcze nie udowodnił winy Izraelczyków w kwestii Sabry i Szatili. Sposób przedstawienia Begina i Szarona budzi niesmak.

Artystycznie film jest niesamowity - wizualna perełka, świetna ścieżka dźwiękowa, rzecz robi wrażenie. Co do treści to, ekm, raczej nie nazwałbym tego dokumentem. W każdym razie Arafat wyszedłby z kina całkiem zadowolony.

ocenił(a) film na 9
Birke_La_Folle

W twojej wypowiedzi widzę po pierwsze niekonsekwencję, po drugie ostry odchył w stronę syjonizmu. Proponuję się zdecydować czy Palestyńczycy to terroryści czy uchodźcy. Co do samej masakry w obozach - a co chcesz udowodnić i jak? "Jaki jest koń każdy widzi...". Przedstawienie Szarona - pokazali go takim jakim był, zawsze lekceważył i pogardzał Arabami. Begin? Już jakiś czas temu oglądałem ten film, ale nie kojarzę by kreowano tam jego postać, a już na pewno nie w jakiś niesmaczny sposób.

Ciekawe jest również, że większość ludzi doszukuje się w filmie dokumentu o wojnie, zabierania tej czy innej strony, a film jest goła o czymś innym, a mianowicie o ludzkiej psychice. Wydarzenia wojenne to tylko i aż tło.
Pozdrawiam

Birke_La_Folle

Jak widać holokaust nic żydków nie nauczył pozytywnego, np. nie czyń innemu co tobie niemiłe. Jedyną ich refleksją po II WŚ było to, że trzeba sobie uwić gdzieś bezpieczne gniazdko, niestety padło na bezbronnych Palestyńczyków, takich dzisiejszych indian Ameryki Pł. Co gorsza z ofiar holokaustu Żydzi stali się oprawcami w holokauście bezbronnych Palestyńczyków. Zapewne zaraz ktoś zwróci uwagę, że 2000 lat temu na tych ziemiach mieszkali kiedyś Żydzi i teraz mają do tej ziemi prawo. To ja się pytam jak Polacy zareagowali by na to, że ich 1000 letnia historia się nie liczy, bo jakiś lud zgłasza pretensje do Polskich ziem, gdyż zamieszkiwał je 2000 lat wcześniej ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones