PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=479844}

Walc z Baszirem

Vals im Bashir
7,8 26 640
ocen
7,8 10 1 26640
8,1 31
ocen krytyków
Walc z Baszirem
powrót do forum filmu Walc z Baszirem

Lubie filmy wojenne, biograficzne a tym bardziej animacje ale muszę przyznać, że Walc z Baszirem pod względem technicznym wypada mizernie. Większość scen jest najnormalniej w świecie nudna, nie wciąga i nie zadaje sobie trudu aby zainteresować widza. "Kreska" o ile tak można to nazwać, nie przypadła mi do gustu, ścieżka dźwiękowa nijaka.

Rozumiem, że tematyka wojenna to poważna sprawa. Ukłony dla reżysera za szorstką, realistyczną i dojrzałą opowieść o wojnie ale także jej następstwach zostawiających swój ślad w psychice żołnierzy.

Moja ocena 6/10

ocenił(a) film na 9
krizom

Trochę to śmieszne że rzeczy, które uznajesz za"nijakie" i które nie przypadły ci do gustu, są właśnienajczęściej uznawane za wielkie atuty tego filmu :)

Moim zdaniem muzyka oddaje ówczesny i dzisiejszy Izrael i jest niewątpliwym atutem "Walca", co do animacji... mi pasowała, ale to już kwestia gustu.

ocenił(a) film na 9
krizom

Muzyka i plamy (bo animację budują raczej plamy niż kreski) są psychodeliczne.
Film jest impresjonistyczny, jego zadaniem jest zilustrować emocje i wg mnie roby to wyśmienicie.
Ktoś, kto ma/miał 20 lat i wie czym jest wojna, nie powinien mieć problemów wejść w te emocje.

ocenił(a) film na 3
nic_smiesznego

Jego jedynym zadaniem jest oddalić odpowiedzialność za masakry od Żydów.

ocenił(a) film na 7
e3s3

Wręcz na odwrót. Dotyka sedna izraelskiej odpowiedzialności w ujęciu jednostki.

krizom

@krizom animacja i strona techniczna tego filmu to największy atut. Problem odzwierciedlenia traumy wojennej, to problem pamięci i przeżyć. Jeśli spodziewałeś się strzelaniny, pościgów, szybkiej akcji, krwi to idź na tanie amerykańskie kino.
Warto trochę poczytać na temat historii tego gościa, który stworzył tę narracje. Na początku nie chciał niczego pisać a ni kręcić. Sytuacja w Izraelu była dość złożona i aby nie dopuścić do ponownego wcielenia do wojska, poszedł do psychiatry by stwierdził, iż ma zespół pourazowy (czy postresowy). Nieoczekiwanie okazało się, iż Ari Folman rzeczywiście go ma. Objawiło się to tym, że nie mógł sobie niczego przypomnieć, jego mózg po prostu wyparł to wszystko co przeżył podczas wojny, a niewątpliwie było to hardcorowe. Był to poważny impuls by Ari Folman zaczął szukać świadków tego co przeżył. No i okazało się, że był on w samym centrum piekła wojny.
Jak dla mnie, tego typu filmu nie nadają się "pod ocenę". Próba odtworzenia tego, co ktoś miał w głowie, jest poza wszelka skalą oceny.

ocenił(a) film na 8
krizom

Akurat strona wizualna to największy plus tej produkcji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones